O hodnotách Linky detskej istoty a jej cieľoch na blogu SME.sk

Autor: Linka Detskej Istoty | 6.5.2014 o 14:10 | (upravené 6.6.2014 o 20:53) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  492x

Linka detskej istoty nie je len obyčajná telefonická podporná služba pre deti. Pod písmenkami LDI sa skrýva omnoho viac. Pozrime sa na to, aké hodnoty a princípy zastáva LDI a čo všetko môžete očakávať od blogu najvyužívanejšej bezplatnej linky tohto druhu na Slovensku.

Logo LDI

Logo LDI

Pôsobenie Linky začalo v roku 1996 a odvtedy ako jediná pracuje v nepretržitej prevádzke vrátane víkendov a sviatkov, 24 hodín denne/7 dní v týždni. V súčasnosti ide o najvyužívanejšiu bezplatnú a odborne garantovanú linku pomoci na Slovensku, ktorá sa špecializuje na problematiku detí a mládeže. Na pozadí projektu 116 111 pracoval v roku 2013 tím ľudí zložený zo 48 konzultantov a 16 supervízorov. Hlavným poslaním LDI je fungovať ako partner pre všetkých maloletých a mladých ľudí, na ktorého sa môžu obrátiť kedykoľvek, a to s akýmkoľvek problémom, či už v krízovej situácii alebo vtedy, keď sa chcú jednoducho porozprávať a nemajú nikoho, kto by ich vypočul.


Nie je Linka ako Linka
LDI ponúka dištančné poradenstvo prostredníctvom Linky pre deti a mládež 116 111, na ktorej prevádzkuje taktiež aj Rodičovskú linku a Sociálno-právnu poradňu. LDI pracuje aj s projektom Linka pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti 116 000. Medzi ďalšie projekty patria aj rôzne prevenčné programy na ochranu detských práv, projekty na podporu Dohovoru o právach dieťaťa a PR udalosti pre verejnosť zamerané na podporu LDI. 

Prostredníctvom blogu by sme chceli informovať o zámere, hodnotách, pilieroch a aktivitách LDI a cieľom je tiež zväčšiť všeobecné povedomie o LDI a jej jednotlivých projektoch. Týmto bodom sa budeme venovať prostredníctvom článkov v štyroch pripravovaných rubrikách:


1) Otvárač na tému 
V spolupráci s odborníkom prinesieme pohľad na témy, ktoré rezonujú u nás v LDI rovnako, ako aj v spoločnosti.
2)  Linkáčky a linkáči
V tejto rubrike predstavíme ľudí pracujúcich v LDI, ich príbehy a motivácie k tejto práci.
3) Vážna hra
Prostredníctvom modelových situácií v spolupráci s odborníkom prinesieme čitateľom  pohľad na to, ako riešime prípady v LDI.
4) Čaj s LDI
Rozhovor so zaujímavou osobnosťou, ktorá je istým spôsobom, či už osobne alebo profesne, spätá s LDI.


Pravidlá na blogu a linke
Linka detskej istoty svojimi aktivitami dôsledne napĺňa prijatý Dohovor o právach dieťaťa. V roku 1989 sa predstavitelia svetovej politiky rozhodli, že všetky deti potrebujú ochranu a špeciálnu starostlivosť garantovanú zvláštnym zákonom. Dňa 20. 11. 1989 Valné zhromaždenie OSN prijalo Dohovor o právach dieťaťa (The Convention on the Rights of the Child). Tento dokument postupne ratifikovalo 193 krajín (okrem USA, Somálska a Južného Sudánu), a tým sa stal najširšie prijatou zmluvou o ľudských právach v histórii. Dohovor v 54 článkoch a 3 tzv. Opčných protokoloch definuje práva každého dieťaťa na svete, a to vrátane občianskych, kultúrnych, hospodárskych, politických a sociálnych práv. Je postavený na štyroch základných princípoch, ktorými sú: nediskrimácia, najlepší záujem dieťaťa, právo na život, prežitie a rozvoj a právo na rešpektovanie názorov dieťaťa.

Deti, na rozdiel od dospelých, nemajú možnosť za svoje práva bojovať, svoje práva uplatňovať a vyžadovať ich. Deti nemôžu voliť, deti nemôžu spísať petíciu, nemôžu podať trestné oznámenie na súd. Potrebujú takú ochranu a špeciálnu starostlivosť, aká pri dospelých nie je nutná.

Ťažisko činnosti LDI tvorí poskytovanie možnosti komunikácie prostredníctvom telefonického rozhovoru podľa potrieb a voľby volajúceho, v prípade potreby poradenských služieb alebo služieb informačného charakteru. Pracovník vykonáva svoju činnosť v prospech jednotlivca i spoločnosti s úctou k životu, k osobnosti človeka, k ochrane a podpore jeho psychického a fyzického zdravia, samozrejme, v snahe o optimálne posilnenie jeho celkovej osobnostnej integrity. 


Eva Dzurindová, riaditeľka LDI
Juraj Petrík, editor blogu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?