Nezvestné a stratené deti na Slovensku

Autor: Linka Detskej Istoty | 4.4.2015 o 17:14 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1677x

Na Slovensku sa každoročne stratí asi 1500 detí a mladých ľudí vo veku do 18 rokov. V skutočnosti je však stratených detí omnoho viac, pretože rodičia sa hanbia, že zlyhali vo výchove a polícii to neohlásia. LDI na túto výzvu odpovedá číslom 116 000

  Príčiny útekov z domu môžu byť rôzne – radikálne riešenie zlých vzťahov v rodine alebo v škole, šikana, nedorozumenia s rodičmi, ale aj únik pred násilím či inými patologickými javmi páchaným na deťoch v rodine. Dieťa sa ocitne samé, v neznámom svete, bez prostriedkov a ochrany a ľahko sa môže stať obeťou trestného činu – alebo jeho páchateľom. Pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti je zriadená krízová linka 116 000. Ide o jednotné, harmonizované číslo sociálneho významu, ktoré je dostupné v 27 európskych krajinách (stav ku 30. 11. 2013). Súčasne tvorí doplnkový servis pre políciu v systéme pátrania po nezvestných deťoch a maloletých. Polícia má možnosť odkázať rozrušených rodičov práve na túto linku.

Číslo 116 000 bolo uvedené do praxe v roku 2009 ako logické vyústenie projektu Hľadané deti, ktorý Linka v spolupráci s Políciou SR na Slovensku implementuje od roku 2006. 24 hodín denne poskytuje bezplatne odbornú psychologickú, emocionálnu, sociálnu, právnu a administratívnu pomoc v prípade, že je dieťa nezvestné. Dištančné poradenstvo na Linke pre hľadané a nezvestné deti celkovo obsluhuje špecializovaný tím viacerých odborníkov, ktorí fyzicky zdvíhajú telefóny a komunikujú s deťmi alebo rodičmi. Služba je v nepretržitej prevádzke.

Anonymná, bezplatná, non stop
Bezplatnú linku 116 000 pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti je možné využiť aj v krajinách:

Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko, Taliansko, Veľká Británia. Hovor je bezplatný a nie je nahrávaný. Projekt 116 000 má dva hlavné ciele: Aktivizovať širokú verejnosť pri hľadaní detí stratených, na úteku alebo v inom ohrození, ponúknuť pomoc deťom na úteku a rozvíjať osvetu a prevenciu - zvyšovať informovanosť verejnosti o problematike nezvestných detí.
Linka bezplatne poskytuje sociálno-právne poradenstvo, psychologickú a emocionálnu podporu, nasmerovanie na relevantné organizácie, kontaktovanie slovenských a medzinárodných partnerov, administratívnu podporu, osobné konzultácie, mediáciu, poradenstvo, sociálno-právne poradenstvo,, zverejnenie fotografie nezvestného dieťaťa na web stránke www.116000.sk a stránkach zahraničných partnerov na tabuliach v obchodnej sieti spoločnosti Tesco Stores.


Aké sú najčastejšie dôvody úteku z domu?
U mladistvých to môže byť túžba po nezávislosti, ľahká vidina zbohatnutia, túžba po dobrodružstve, strach zo zlých študijných výsledkov a reakcie rodiny na tento problém, nezvládanie medziľudských vzťahov v škole a šikana. Podstatnú rolu môže zohrávať aj zlé sociálne prostredie, narušené rodinné vzťahy, slabé až nedostatočné citové väzby v rodine, týranie alebo zneužívanie dieťaťa jedným z rodičov alebo blízkych, ovplyvňovanie inou osobou, psychická manipulácia zo strany sekty a iné dieťaťom nezvládané problémy. Útek môže byť aj prostým „volaním o pomoc”.
Na linku môžu zavolať: rodičia, príbuzní a všetci tí, ktorí potrebujú akékoľvek informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa. Ďalej deti a mladí ľudia, ktorí z akéhokoľvek dôvodu odišli z domu- linka im pomáha hľadať riešenia, ktoré by umožnili dieťaťu návrat domov alebo poslať blízkym správu. Zavolať môže aj každý, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom dieťati aj bez poskytnutia svojich osobných údajov – aj anonymne.
Ohrozenie dieťaťa na úteku je skutočne veľké. Medzi prípady patria: Obchodované deti- obchod s deťmi za účelom detskej prostitúcie, detskej pornografie, zneužitia detí na žobranie a rôznu zárobkovú činnosť v prospech inej osoby. Únos dieťaťa- za účelom nelegálnej adopcie alebo dieťa ako obeť trestného činu. Ďalej neplnoletí bez sprievodu, neplnoleté deti cudzieho pôvodu, ktoré sú na území Slovenska bez sprievodu zákonného zástupcu a neplnoleté slovenské deti, ktoré sa ocitli na území iného štátu bez sprievodu zákonného zástupcu. Veľkou kategóriou sú aj rodičovské  únosy. Ide o únos dieťaťa jedným z rodičov – často i do zahraničia.

Čo odporúčame v prípade, že sa vaše dieťa stratí?

  • Zistite si, kde a s kým bolo dieťa naposledy. Skontaktujte sa čo najskôr so spolužiakmi, kamarátmi, triednym učiteľom, známymi, či o ňom nevedia.

  • Porozprávajte sa s jeho kamarátmi, aké mal plány, prípadne s kým sa mal stretnúť.

  • Overte si príjem nových pacientov na urgentnom príjme v najbližšom zdravotníckom zariadení.

  • Ak sa Vám nepodarilo zistiť nič o dieťati, spojte sa s políciou! Neváhajte a jeho nezvestnosť nahláste na najbližšom oddelení policajného zboru! Až 92 % prípadov nezvestných detí nahlásených včas na polícii bolo úspešne vyriešených. Majte po ruke aktuálnu fotografiu dieťaťa a premyslite si jeho popis vrátane oblečenia, ktoré malo naposledy! U mladistvého overte, či má so sebou občiansky preukaz, alebo iné doklady! Pri ohlasovaní nezvestného pomôžu polícii informácie typu: miesta, kde sa okrem domova zvykne zdržiavať, kontakty na kamarátov, spolužiakov, popis špecifických telesných znamení, zdravotný stav a charakteristika správania.

  • S pomocou príbuzných a známych prehľadajte okolie Vášho bydliska, pričom sa sústreďte najmä na miesta, kde sa vo vašom meste obvykle zdržiavajú deti a mladiství.

  • Zabezpečte prítomnosť aspoň jedného rodinného príslušníka alebo známeho v mieste vášho trvalého bydliska, aby mohol v prípade návratu dieťaťa domov, informovať čo najskôr rodičov a policajný zbor.

  • Rozhliadnite sa po okolí a využite akúkoľvek pomoc a služby, ktoré v tejto oblasti ponúkajú rôzne neziskové organizácie, verejné inštitúcie, ale i komerčné firmy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?