O hodnotách Linky detskej istoty a jej cieľoch na blogu SME.sk

Autor: Linka Detskej Istoty | 6.5.2014 o 14:10 | (upravené 6.6.2014 o 20:53) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  517x

Linka detskej istoty nie je len obyčajná telefonická podporná služba pre deti. Pod písmenkami LDI sa skrýva omnoho viac. Pozrime sa na to, aké hodnoty a princípy zastáva LDI a čo všetko môžete očakávať od blogu najvyužívanejšej bezplatnej linky tohto druhu na Slovensku.

Logo LDI

Logo LDI

Pôsobenie Linky začalo v roku 1996 a odvtedy ako jediná pracuje v nepretržitej prevádzke vrátane víkendov a sviatkov, 24 hodín denne/7 dní v týždni. V súčasnosti ide o najvyužívanejšiu bezplatnú a odborne garantovanú linku pomoci na Slovensku, ktorá sa špecializuje na problematiku detí a mládeže. Na pozadí projektu 116 111 pracoval v roku 2013 tím ľudí zložený zo 48 konzultantov a 16 supervízorov. Hlavným poslaním LDI je fungovať ako partner pre všetkých maloletých a mladých ľudí, na ktorého sa môžu obrátiť kedykoľvek, a to s akýmkoľvek problémom, či už v krízovej situácii alebo vtedy, keď sa chcú jednoducho porozprávať a nemajú nikoho, kto by ich vypočul.


Nie je Linka ako Linka
LDI ponúka dištančné poradenstvo prostredníctvom Linky pre deti a mládež 116 111, na ktorej prevádzkuje taktiež aj Rodičovskú linku a Sociálno-právnu poradňu. LDI pracuje aj s projektom Linka pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti 116 000. Medzi ďalšie projekty patria aj rôzne prevenčné programy na ochranu detských práv, projekty na podporu Dohovoru o právach dieťaťa a PR udalosti pre verejnosť zamerané na podporu LDI. 

Prostredníctvom blogu by sme chceli informovať o zámere, hodnotách, pilieroch a aktivitách LDI a cieľom je tiež zväčšiť všeobecné povedomie o LDI a jej jednotlivých projektoch. Týmto bodom sa budeme venovať prostredníctvom článkov v štyroch pripravovaných rubrikách:


1) Otvárač na tému 
V spolupráci s odborníkom prinesieme pohľad na témy, ktoré rezonujú u nás v LDI rovnako, ako aj v spoločnosti.
2)  Linkáčky a linkáči
V tejto rubrike predstavíme ľudí pracujúcich v LDI, ich príbehy a motivácie k tejto práci.
3) Vážna hra
Prostredníctvom modelových situácií v spolupráci s odborníkom prinesieme čitateľom  pohľad na to, ako riešime prípady v LDI.
4) Čaj s LDI
Rozhovor so zaujímavou osobnosťou, ktorá je istým spôsobom, či už osobne alebo profesne, spätá s LDI.


Pravidlá na blogu a linke
Linka detskej istoty svojimi aktivitami dôsledne napĺňa prijatý Dohovor o právach dieťaťa. V roku 1989 sa predstavitelia svetovej politiky rozhodli, že všetky deti potrebujú ochranu a špeciálnu starostlivosť garantovanú zvláštnym zákonom. Dňa 20. 11. 1989 Valné zhromaždenie OSN prijalo Dohovor o právach dieťaťa (The Convention on the Rights of the Child). Tento dokument postupne ratifikovalo 193 krajín (okrem USA, Somálska a Južného Sudánu), a tým sa stal najširšie prijatou zmluvou o ľudských právach v histórii. Dohovor v 54 článkoch a 3 tzv. Opčných protokoloch definuje práva každého dieťaťa na svete, a to vrátane občianskych, kultúrnych, hospodárskych, politických a sociálnych práv. Je postavený na štyroch základných princípoch, ktorými sú: nediskrimácia, najlepší záujem dieťaťa, právo na život, prežitie a rozvoj a právo na rešpektovanie názorov dieťaťa.

Deti, na rozdiel od dospelých, nemajú možnosť za svoje práva bojovať, svoje práva uplatňovať a vyžadovať ich. Deti nemôžu voliť, deti nemôžu spísať petíciu, nemôžu podať trestné oznámenie na súd. Potrebujú takú ochranu a špeciálnu starostlivosť, aká pri dospelých nie je nutná.

Ťažisko činnosti LDI tvorí poskytovanie možnosti komunikácie prostredníctvom telefonického rozhovoru podľa potrieb a voľby volajúceho, v prípade potreby poradenských služieb alebo služieb informačného charakteru. Pracovník vykonáva svoju činnosť v prospech jednotlivca i spoločnosti s úctou k životu, k osobnosti človeka, k ochrane a podpore jeho psychického a fyzického zdravia, samozrejme, v snahe o optimálne posilnenie jeho celkovej osobnostnej integrity. 


Eva Dzurindová, riaditeľka LDI
Juraj Petrík, editor blogu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?